آیا برای کنکور نیاز به مشاور هست؟

مشاور، نرم ونازک ، گروه آموزشی نرم و نازک

سلام به همه دوستان کنکوری

یکی از سوالات که خیلی ذهن بچه ها را درگیر میکنه و گاها دچار استرس میکنه، اینکه که باید برای کنکورم مشاور داشته باشم یا نه؟ اگر مشاور نداشته باشم می تونم توی کنکورم موفق بشم یا همه ی این مشاوره ها یه جور کاسبیه و ارزش پول و وقت نداره؟

شاید شما هم در این مورد از دوستانتون شنیده باشید که یه سری ها کلا بحث مشاور را رد میکنن و همه چیز را به عهده فرد میزارن و یه سری ها هم داشتن مشاور را خوب و لازم میدونن، که همین نظرات باعث میشه آدم یک مقدار سردرگم بشه و فک کنه ممکنه تصمیم اشتباهی برای درس خوندش بگیره.

توی ادامه ی مطلب می خواهیم کمی بحث مشاوره و داشتن مشاور را باز کنیم تا شما بتونید برای ادامه راهتون بهترین تصمیم را بگیرید.

اول نکته اینکه یک مشاور خوب دارای دانش و تجربه ای توی زمینه کنکور هستش که بچه های که تازه وارد حال هوای کنکور شدن ازش بی بهرند. ولی باید بدونید که یک مشاور هیچ شناختی در مورد شما و شخصیت شما در وهله اول نداره و اگر کارش را بلد باشه می تونه بعد از یک مدت با شناخت بهتر از شما دانش و تجربیاتش را در اختیارتون بزاره.

اما نکته جالبش اینجاس که شما این شناخت را نسبت به خودتون دارید و 24 ساعته با خودتون هستید و بهترین شناخت را از ویژگی هاتون دارید. ولی مشکلی که اینجا هست اینه که ممکنه دانش و تجربی توی این زمینه نداشته باشید و نتونید یه برنامه خوب برای خودتون بچینید و این کار را یه ذره براتون سخت میکنه.

پس راه حل چیه ؟

نکته ای که باید اینجا اشاره کرد اینکه ببینید بودن مشاور کنارتون با شخصیتتون جوره یا نه؟

خیلی ها هستند که دوست دارند موارد جدید را خودشون یاد بگیرند و تصمیماتشون را با توجه با شناختی که از توانایی هاشون دارند بگیرند. این یعنی اینکه هر جا سوال یا موردی براشون پیش میاد، میرن دنبال جوابش و راه حلش را خودشون پیدا می‌کنند. مثلا دوست دارند خودشون برنامه ریزی هفتگی را انجام بدند، یا دوست دارند کارهاشون را در محیط آروم و خصوصی انجام بدن. این تیپ آدم ها زیاد دوست ندارند دائما کسی کنارشون بگه این کار بکن یا نکن و دوست دارند آزادی بیشتری داشته باشند. وجود مشاور کنار این افراد و پیگیری دائم کارهاشون شاید انتخاب درستی نباشه چون احساس ترس، اضطراب را به صورت دائم کنارشون حس کنند که شاید نتیجه خوبی در پی نداشته باشه. ولی اینکه که بتونید از فردی سوالاتتون را بپرسید و از تجربیاتش استفاده کنید و یا در مواردی که دلسرد شدید و نیاز به انگیزه و انرژی دارید بتونه بهتون کمک کنه نکته ی مهمیه. وجود مشاور کنار این افراد جنبه یاد دادن نحوه برنامه ریزی و نشون دادن مسیر کلی داره که معمولا نتیجه خوبی به دنبال داره.

یه سری‌های دیگه هستند که دوست دارند کارهاشون را به صورت گروهی و جمعی انجام بدند و در مورد ریز برنامه هاشون با دیگران صحبت کنند و از نظرات دیگران استفاده کنند. این افراد بیشترین یادگیری را در کارهای گروهی دارند. یعنی دوست دارند بقیه توی کارهاشون باهاشون همکاری کنند، برنامه ریزی کنند و … . برای این تیپ افراد شاید بودن مشاور کنارشون و پیگیری موارد درسی شون به طور مرتب بتونه سودمند باشه.

اینکه شما جز کدوم دسته هستید را می تونید از کارهایی که در گذشتتون انجام دادید بفهمید و ببینید در کدوم حالت بهترین حس و نتیجه را داشتید؟

دوستان فراموش نکنید اینکه شما مشاور انتخاب کنید یا نکنید به این معنا نیست که شما موفق میشید یا شکست میخورید. چون بیشترین زحمت را باید خودتون باید بکشید و مطالب را یاد بگیرید. وگرنه بقیه موارد جنبه کمکی و فرعی داره.

اما کسانی که تصمیم می‌گیرند که از کمک مشاورها در کنارشون استفاده کنند باید چندتا نکته را تو ذهنوشون داشته باشند:

 • سعی کنید از افرادی توی این زمینه مشاور بگیرید که خودشون این مسیر را رفته باشند و نتیجه خوبی از کنکورشون گفته باشند. این افراد با حال و هوای کنکور بیشترین آشنایی را دارند و می تونند بهترین تجربیات را در اختیارتون بزارند.
 • سعی کنید از افرادی مشاور بگیرید که با روحیتون سازگارند. یعنی شما وقتی از کنار این افراد میرید باید انگیزه خیلی بالایی برای مطالعه داشته باشید و اینطور نباشه که شما را در ادامه مسیر دلسرد کنند.
 • باید یه مشاور در دسترس باشه تا شما هر حا با مشکل برخوردید بتونه با روی خوش کارتون را راه بندازه و اینطور نباشه که فقط یه برنامه بهتون بده و تا هفته بعد نتونید باهاش تماس داشته باشید.

آخرین نکته ای که باید اشاره کنم اینکه انتخاب یه مشاور را به انتخاب های اطرافیانتون وابسته نکنید. یعنی اگر همه ی افراد اطرافتون مشاور دارند، الزامی و اشکالی نداره که شما مشاور نداشته باشید و یا اگر هیچ کس مشاور نداره این بدین معنا نیست که شما نیازی به مشاور ندارید.

امیدوارم از این مطلب بتونید نتیجه گیری خوبی بکنید.

مشاوران گروه آموزشی نرم و نازک اینجا هستند که اگر سوالی داشتید بتونند بهتون کمک کنند.

4 thoughts on “آیا برای کنکور نیاز به مشاور هست؟

 1. Am says:

  سلام لطفا ویژگی یه مشاور ایده آل رو بگید که دقیقا چه خصوصیاتی باید داشته باشن؟آیا رتبه های برتر در طول سال مشاور داشتن ؟

  • مشاور گروه آموزشی نرم و نازک says:

   سلام
   یک مشاور خوب در مرحله اول بیش از اینکه به فکر پول باشه باید پیشرفت شما براش مهم باشه. بستگی به وقتی که براتون میزاره، باید براتون برنامه ریزی کنه (یا برنامه ریزی کردن را بهتون یاد بده تا خودتون بتونید اینکار را انجام بدید)، نقاط ضعفتون را در تحلیل آزمون ها مشخص کنه و پیگیر باشه تا شما روی اون ها بیشتر وقت بگذارید، مواقعی که کمی دلسرد شدید بحث انگیزشی و روحی را براتون قوی تر کنه و در کل نکاتی که می تونه سبب پیشرفت شما بشه را بهتون گوشزد کنه.
   معمولا رتبه های برتر دانش آموز های قوی هستند که از سال های قبل درس خوندن براشون مهم بوده و برنامه ریزی را تا حدود زیادی با تجربه بدست آوردن و معمولا کمتر از مشاور استفاده می کنند. و با توجه به شناختی که از خودشون دارند کارشون را جلو میبرند. ( این بدین معنی نیست که هیچ کدومشون مشاور نداشتن ولی اکثر خودشون برنامه تحصیلی شون را تنظیم می کنند.)

   ولییییییییییییی مهم ترین نکته اینکه شما باید با قدرت شروع کنید و تلاش و استقامت داشته باشید بقیه موارد خیلی سریع با تجربه بدست میاند. اینطور نباشه که خودتون را معطل مشاور و بقیه موارد کنید.
   اصل کنکور بستکی به تلاشتون داره بقیه موارد جنبه فرعی و کمکی داره.

 2. دکتر اف says:

  سلام ممنون بابت مطالب ارزشمندتون
  دقیقا یه مشاور وظیفه ش چطوریه؟خب من الان از موسسات مختلف مشاور گرفتم و ایشون همه میگن که تماس تلغنی مرتب انجام میشه و برنامه ریزی و نمیدونم نکات مشاوره ای …..
  ولی نمیدونم تا رزرو میشه نه از تماس تلفنی خبریه نه پیگیری های آنچنانی
  برنامه میفرستن و گزارش کار میگیرن
  و مدتی بعد هم همون برنامه ساعتش اظاف شده و بس دیگه چیزای دیگه ای نیس!
  و نمیدونم این گزارش کار نگاشم میکنن یا نه
  اگه مشاور ویژگی هاش همین باشه نیازی به داشتنش هس؟یا خودمون بریم نقطه ضعفمون پیدا کنیم و از کانال وویس مشاوره دانلود کنیم و خودمون به همین روال برنامه بریریم کفایت میکنه؟

  • مشاور گروه آموزشی نرم و نازک says:

   سلام دوست گرامی.
   بستگی به مشاورتون داره و قراردادی که به صورت شفاهی یا کتبی با هم می ببندید. اگر خودتون فرد پیگیری هستید و صرفا مشاوره را برای برنامه انجام میدید به نظرم خودتون بعد از یکی دو هفته نحوه برنامه ریزی دستتون میاد و میتونید این کار را انجام بدید. (با توجه به اینکه شما بیشترین شناخت را نسبت به خودتون دارید، احتمالا بهترین برنامهرا برای خودتون بریزید)

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *