آیا شرکت در آزمون های آزمایشی ضروریه؟

شاید مفید و مختصر بشه گفت شرکت توی آزمون های آزمایشی خیلی خیلی میتونه بهتون کمک کنه که مسیر موفقیت در کنکور را راحت تر طی کنید.
اما برای اینکه بتونید بیشترین استفاده را از وقت و هزینه ای که برای این آزمون ها می کنید ببرید، باید بدونید که چرا توی این آزمون ها شرکت می کنید و چه مهارت ها و نکاتی را باید توی این آزمون ها یاد بگیرید. در ادامه به مهمترین جنبه های این موضوع اشاره میشه ….

آیا شرکت در آزمون های آزمایشی ضروریه؟

• شرکت در آزمون های آزمایشی کمک میکنه تسلط تون بر مباحثی که مطالعه کردید را مورد ارزیابی قرار بدید. خیلی مواقع، ما پیش خودمون فکر میکنیم دیگه این مبحث را کامل خوندم و چیز بیشتری برای یادگیری نداره که گاها با شرکت در این آزمون ها نکات جدیدی که دور از چشمتون مونده براتون مشخص میشه. البته شما با حل تعداد تست های بیشتر قطعا کمتر با این مورد مواجه میشید ولی تا حدودی تسلط تون را توی اون مبحث خواهید فهمید. به عبارتی نقاط ضعف و اشکالاتی که دارید را خیلی خوب متوجه میشید. پس یکی از کارهایی که باید حتما انجام بدید تا آزمون ها براتون مفید باشند اینکه که بعد از آزمون، سوالات را (چه اون هایی را که درست زدید، نزدید و یا اشتباه زدید) یکبار دیگه بخونید و نکات اون ها را یاد بگیرید و یادداشت کنید که بتونید بارها و بارها اون ها را مرور کنید و تسلط تون را بالا ببرید. با اینکار تا حدودی خیالتون راحت تر باشه که دیگه این اشتباهات را توی امتحان کنکور تکرار نمی کنید.

• شرکت در آزمون های آزمایشی کمک میکنه مدیریت زمان پاسخ گویی به سوالات را یاد بگیرید. شما ممکنه توی خونه با صرف زمان زیادی به سوالات پاسخ بدید که خیلی مناسب شرایط کنکور نیست. برای همین قرار گرفتن در شرایط زمانی مشابه با کنکور میتونه هم شما را با شرایط کنکور هماهنگ کنه و هم این امکان را به شما میده که روش هایی که برای تنظیم وقت میتونید توی کنکور اجرا کنید و نتیجه بگیرید را بارها و بارها تکرار کنید تا به تسلط بالایی در اون ها برسید (در مورد برخی از این روش ها توی مطلب دیگه ای با هم صحبت کردیم که چطور سر جلسه کنکور وقت کم نیارم؟). پس حتما حتما سعی کنید مدیریت زمان پاسخ گویی به سوالات را توی این آزمون ها تمرین کنید تا روز کنکور به هیچ وجه دچار کمبود وقت نشید.

• شرکت در آزمون های آزمایشی کمک میکنه شرایط کنکور را از جنبه های مختلف تجربه کنید. خیلی از بچه ها ممکنه توی خونه در زمان مقرر هر درس بتونن سوالات اون درس را به صورت مجزا با درصد بالایی جواب بدند. ولی وقتی به صورت مدوام، برای چندین ساعت، سوالاتی از دروس مختلف را پاسخ میدن کارایی شون پایین میاد. یعنی ممکنه دچار افت قند، سردرد و یا خستگی بشن. این آزمون ها به شما کمک میکنه که توانایی خودتون را به تدریج بالا ببرید تا در کنکور دچار مشکلات این چنینی نشید. از طرفی ممکنه در شرایط کنکور چند سوال اولِ یک درس خیلی سخت باشند و شما نتونید خیلی راحت به اون ها جواب بدید که سبب میشه دچار استرس بشید و روی روند کلیتون تاثیر منفی بزاره. شما با مواجه شدن با این شرایط به صورت آزمایشی میتونید تا حدود زیادی تجربه برخورد با سوالات مشکل را متوجه بشید و با آرامش بیشتری کنکورتون را بدید. .

• شرکت در آزمون های آزمایشی کمک میکنه شما به صورت مدوام مورد ارزیابی قرار بگیرید و از نظر روحی در حال و هوای کنکور باقی بمونید. این شرایط به شما کمک می کنه که با برنامه ریزی و پیشرفت در نتایجی که از آزمون ها می گیرید از نظر روحی انگیزه بالایی در مسیر حرکت تون تا روز کنکور داشته باشید. البته باید به این نکته توجه کنید ممکنه تا چند ماه مونده به کنکور نتایج شما در حد مطلوبی نباشه که نباید اصلا نگران باشید چون شما در حال یادگیری و پیشرفت هستید و این آزمون ها تنها جنبه یادگیری و تمرین دارند.

• مورد دیگه ای که شاید بشه به اون اشاره کرد، مشخص کردن موقعیت خودمون در بین سایر شرکت کنندگان در کنکور هستش. البته با توجه به اینکه تعدادی زیادی از این آزمون ها به صورت مبحثی هستند، شاید خیلی خوب نتونه این مقایسه را انجام بده. ولی به صورت کلی وضعیت خودمون نسبت به دیگران را متوجه میشیم.

در نهایت میشه گفت که شرکت در آزمون های آزمایشی می تونه بهتون کمک کنه. برای اون دوستانی که امکان شرکت در آزمون ها را ندارند، چه از نظر موقعیتی مکانی و یا مالی، می تونند سوالات آزمون ها را دانلود کنند و یا از دوستان شون بگیرند و فضای آزمون را برای خودشون پیاده کنند. اگرچه از مقایسه خودشون با دیگران اطلاعی ندارند ولی از سایر مزیت های آزمون می تونند بهره ببرند.
برای اخرین نکته شاید بشه گفت مهمترین مساله ای که از شرکت در آزمون ها باید توی ذهنتون باشه این که این آزمون ها همگی جنبه تمرین و بالا بردن آمادگی شما برای کنکور را دارند. برای همین نباید اصلا از نتایج اون ها مغرور و یا نا امید شد.

مشاوران سایت نرم و نازک در کنار شما هستن که به بهترین نتیجه برسید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *