از کجا باید شروع کنم؟

شاید این سوالات برای شما هم بوجود اومده باشه که تابستونم را از کجا باید شروع کنم؟ چه درس هایی را باید بخونم؟ دورس پایه کافی هستند یا پایه دوازدهم را هم باید بخونم؟ چیکار کنم که به موقع درس ها تموم بشن.
در ادامه ی مطلب می تونید جواب این سوال ها را بخونید.

از کجا باید شروع کنم؟-نرم و نازک- گروه آموزشی نرم ونازک

یه نکته ای که باید اینجا اشاره کنم اینکه نمیشه برای همه یک نسخه پیچید و انتظار داشته باشیم که همه با اون موفق بشن. امـــــــــــــــــــا چارچوب کلی و نکاتی که همه باید گوشه ذهنشون باشه را اشاره می کنم تا هر کس با شرایط خودش بتونه برنامه مطلوبش را تنظیم و به امید خدا نتیجه ی دلخواهش را بگیره.

اولین نکته ای که باید بهش اشاره کنم اینه که شما در هر وضعیتی هستید، پایه ضعیف یا قوی دارین، معدلتون خوب بوده یا نه، امتحانات را خوب دادید یا نه و یا هر چیزی دیگه ای که فکر می کنید تا الان باید انجام می دادید و یا شرایطش می بوده اصلا مهم نیست. چون شما کاری برای چیزی که تموم شده نمی تونه انجام بدید. امـــــــــــــــا شما این توانایی و قدرت را دارید که از زمان حالتون به بهترین شکل استفاده کنید و زیباترین آینده ای که می تونید تصویر کنید را برای خودتون بسازید. پس باید از همین الان الان شروع کنید. با گذشت زمان و شناخت بهتر خودتون، بهترین و متناسب ترین برنامه را خودتون میتونید برای خودتون بریزید.

دومین نکته ای که باید بهش اشاره کنیم اینه که چارچوب کلی مسیر حرکتتون را بدونید. این یعنی اینکه اصلا لازم نیست برنامه خیلی ریزی برای مدت زمان طولانی داشته باشید. مثلا در تاریخ فلان این کتاب تموم بشه و یا …. ولی یه چارچوب کلی را باید برای خودتون در نظر بگیرید. پیشنهاد من برای دوستانی که از درس خوندن را از تابستون قبل از کنکور شروع کردن اینه که: تابستون را برای دروس پایشون اختصاص بدید و بیشتر زمانتون را برای مطالبی که برای مسلط شدن بهشون زمان زیادی لازم دارید اختصاص بدید مثل دروس اختصاصی و قواعد دروسی مثل عربی. نیم سال اول سال تحصیلی (برای دوستانی که محصل هستند) را به مطالعه دروس جدید هماهنگ با مدرسه و مرور دروس پایه مطابق با برنامه آزمون ها جلو ببرید. امتحانات نیم سال اول را با مرور دروس جدیدی که در نیم سال اول خوندید به پایان برسونید. نیم سال دوم تحصیلی را تا قبل از عید به مطالعه دروس جدید هماهنگ با مدرسه و ادامه مرور دروس پایه مطابق با برنامه آزمون ها جلو ببرید. دوران طلایی عید را به مرور دروس نیم سال اول و قسمتی از دروس پایه بپردازید. در ادامه تا پایان امتحانات شما تمام مباحث مربوط به کنکور را تموم کردید و همه ی دروس را چندین بار مرور کردید. از زمان پایان امتحانات تا روز کنکور نکات و یادداشت برداری هایی که کردید را با توجه به تسلط بالایی که تا الان توی دروس پیدا کردید هر چند روز یکبار مرور می کنید.

سومین نکته اینکه چه مقدار زمان برای مطالعه هر درس اختصاص بدید. به صورت کلی تا جایی که می تونید دروس مفهومی و اون هایی که نیاز به زمان برای تسلط دارند را در اولویت قرار بدید. هر کس با توجه به تسلطی که در هر درس داره می تونه تایم اون درس را کم یا زیاد کنه. نکته ای که وجود داره اینکه ممکنه شما نسبت به یک درس ترس داشته باشید و یا رابطه زیاد خوبی باهاش برقرار نکنید. ولی از اونجایی که همه ی دروس در کنکور از اهمیت بالایی برخوردار هستند حتما باید یه زمان ویژه توی هر روز به اون درس ختصاص بدید تا به تسلط توی اون درس هم برسید.

چهارمین نکته اینکه حتما ساعت مطالعه روزانه تون را یادداشت کنید و بنویسید چه درسی را خونید. اینکار را می تونید با تهیه یک دفتر برنامه نویسی به خوبی انجام بدید. اینکار بهتون کمک میکنه هر هفته سعی کنید ساعت مطالعه تون را افزایش بدید و یا اگر از درسی غفلت کردید، متوجه بشید. و به صورت کلی شناختی از خودتون پیدا می کنید.

پنجمین نکته اینکه از نکات مهم هر درس، مواردی که زیاد اشتباه می کنید و یا تازه به چشمتون میخوره خلاصه بردارید. این خلاصه ها کمک می کنند شما در مرور دروس خیلی راحت تر باشید و لازمه نباشه همه ی مطالب را برای پیدا کردن نکات مهم دوباره مطالعه کنید. نحوه خلاصه نویسی برای هر کسی میتونه متفاوت باشه و شما بعد از انجام اینکار برای چندتا مبحث، راهکار متناسب با خودتون را پیدا می کنید. پس، از اینکه از همون ابتدا نتونید چیزی که دلچسبتون هست را تهیه کنید ناراحت نشید. همیشه یک مقدار فضای خالی بعد از تموم شدن خلاصه هر مبحث بزارید تا در آینده مطالب و نکات جدیدی که از اون مبحث یاد میگیرید را بتونید بهش اضافه کنید.

چندتا پیشنهاد:
1- از دروسی که فاصله زمانی بیشتری از خوندنشون براتون میگذره شروع کنید. یعنی اگر تازه امتحانات پایه یازدهم را تموم کردید، از دروس پایه دهم شروع کنید. اینکار سبب میشه هم مطالب براتون تازگی داشته باشه و هم انرژی بیشتری برای ادامه کار بگیرید.
2- اگر توی دروس پایتون به اندازه کافی قوی شدین، از شهریور ماه می تونین یه نیم نگاهی به دروس پایه دوازدهم هم داشته باشید.
3- اگر امکانش براتون هست حتما توی آزمون های آزمایشی شرکت کنید. اینکار میتونه به ارزیابی مطالعه تون و بالا بردن انرژیتون در طول مسیر کمک کنه.
مطالب زیر را هم می تونید برا اطلاعات بیشتر بخونید:
آیا شرکت در آزمون های آزمایشی ضروریه؟
روزانه چقدر باید درس بخونم؟ و چطور میتونم ساعت مطالعه مفیدم را بالا ببرم؟

مشاوران سایت نرم و نازک در کنار شما هستن که به بهترین نتیجه برسید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *