چه نکاتی را در انتخاب رشته کنکور باید در نظر بگیرم؟

سلام به کنکوری های عزیز

امیدوارم که شاد و سلامت باشید

امروز می خواهیم در مورد نکاتی که در انتخاب رشته کنکور سراسری باید به اون ها توجه کرد با هم صحبت کنیم.

آخرین قدم از قدم های ورود به دانشگاه، انتخاب رشته هستش که داوطلبان نتیجه تلاش خودشون رو با قبولی در رشته و دانشگاه مطلوبشون می بینند. اما با توجه به اینکه شاید تصور درستی از انتخاب رشته و ظرفیت های خودشون ندارند گاها بعد از قبولی و مدتی تحصیل ممکنه از انتخاب رشته ای که کردند پشیمون بشند و گاها همون مسیر را با بی علاقه ای طی می کنند و یا مجبور به انصراف از دانشگاه می شوند. اما طرف قشنگش اینه که با انتخاب رشته خوبی که انجام می دهند توی رشته مورد نظرشون توی یه دانشگاه خوب قبول می شوند و از درس خوندنشون لذت می برند. البته منظورم این نیست که بدون کسب رتبه خوب و تنها با انتخاب رشته درست جاهای خوبی قبول میشید ولی اگر انتخاب رشته خوبی نداشته باشید بهترین جایی را که می تونستید قبول بشید را از دست میدید.

در ادامه بعضی از نکات و سوالاتی که داوطلبان دارند را با هم بررسی می کنیم.

انتخاب رشته کنکور، گروه آموزشی نرم و نازک، نرم ونازک

قبل از هر چیز باید به این نکته توجه داشته باشید که حتما حتما دفترچه راهنما شماره 2 (همون دفترچه ای که رشته ها و دانشگاه ها توش اومدن) را با دقت مطالعه کنید تا با اصطلاحاتی که شاید با اون ها آشنا نیستید مثل سهمیه مناطق و شهدا و ایثارگران و مناطق محروم و انواع دانشگاه های دولتی روزانه، شبانه، غیر انتفاعی و … آشنا بشید.

همچنین قسمت پیوست ها را برای آشنا شدن با امکاناتی که دانشگاه ها در اختیار دانشجویان قرار می دهند را مطالعه کنید که یه وقت بعد از قبولی دچار مشکل نظیر خوابگاه و … نشید.

اما سوالاتی که ممکنه براتون پیش بیاد را اینجا مطرح میکنیم:

اولویت مون در انتخاب رشته چی باید باشه؟

خب توی انتخاب رشته شما سه تا ملاک برای انتخاب دارید؛ رشته، شهر و نوع دانشگاه. با توجه به اهمیتی که هر کدوم از این موارد می تونه براتون داشته باشه اولویت هاتون میتونه تغییر کنه. این یعنی اینکه ممکنه من به رشته خاصی علاقه زیادی دارم و حاضرم برای خوندن این رشته به شهرهای دیگه هم سفر کنم و یا دانشگاهی که دوست دارم توش درس بخونم اینقدر سطحش با محل زندگیم متفاوته که حاضرم به خاطرش محل زندگیم را تغییر بدم و به شهر دیگه ای برم. در بعضی حالت ها هم شرایط خانواده و شغلی به گونه ای هستش که امکان تغییر مکان را ندارم و باید توی همون شهری که ساکن هستم باقی بمونم که این شرایط برای هر کس ممکنه متفاوت باشه. اما توصیه ای که من به شما دارم اینکه از روی ترس تصمیم نگیرید، یعنی اگر رتبتون اجازه میده که در دانشگاه و رشته با کیفیتی خارج از محل سکونتتون مشغول به تحصیل بشید، به علت جدا از محل زندگی فعلیتون از اون دانشگاه و رشته صرف نظر نکنید. مثلا با خودتون بگید توی شهر غریب باید برم و نمیتونم از خانواده دور باشم و … را کنار بگذارید. امروزه با توجه به امکانات ارتباطی همه جا مثل خونه خود آدم میمونه. اما نکاتی که باید در نظر بگیرید اینکه آیا دانشگاه امکانات خوابگاهی داره، شرایط مالیم چطوره، فاصله شهری که قرار درس خونم با محل زندگیم چقدر هستش و … .

پس اول از همه علاقه هاتون را در نظر داشته باشید (یعنی تو چه رشته ای می خواهید ادامه تحصیل بدید)، بعد نوع دانشگاه را در نظر بگیرید مثلا دولتی روزانه، شبانه و … و در نهایت محل تحصیل و شهر را مدنظر داشته باشید که ممکنه در شرایط خاص این ترتیب به هم بخوره.

در نهایت با توجه انتخاب رشته ای که کردید حتما با افراد با تجربه ای که شناخت نسبی در مورد رشته، دانشگاه و شهرها دارند مشورت کنید تا اگر نکاتی را که خودتون بهش دقت نکردید را براتون شرح و تفسیر کنند.

چه شهرهایی را باید انتخاب کنم؟ آیا ارزش داره که برای درس به شهر دیگه ای برم؟

معمولا سطح و بزرگی یک شهر با بزرگ و بهتر بودن دانشگاه های اون شهر نسبت مستقیم دارند (ممکنه استثناهایی هم توی بعضی رشته ها باشه). ولی در کل سعی کنید در دانشگاه های که در شهرهای بزرگتر قرار دارند تحصیل کنید. به خصوص اگر در شهرهای کوچیک تر زندگی می کند. این مورد علاوه بر اینکه توی سطح دانشگاه محل تحصیلتون تاثیر گذاره، توی رشد و بزرگ تر شدن شخصیتی خودتون هم میتونه موثر باشه. علاوه بر این ساکن شدن در خوابگاه و زندگی به دور از خانواده، در روابط اجتماعی تون، استقلال مالی و فردی تون، تعاملتون با دیگران و … می تونه تاثیرگذار باشه.

چه رشته هایی خوب هستند؟

یک رشته خاص به تنهایی نه خوب است و نه بد. چون اگر کسی که به اون رشته علاقمند باشه و استعداد ادامه اون را داشته باشه، نتیجه کار فوق العاده خواهد بود. در صورتی که عدم علاقه به رشته تحصیلی حتی اگر پرمخاطب‎ ترین رشته‎ های دانشگاهی هم باشه خروجی اون یک نیروی کارآمد نخواهد بود.

آیا نوع دانشگاهی که میرم مهمه ؟

قطعا نوع دانشگاه روی کیفیت تحصیلتون تاثیرگذار خواهد بود. به صورت کلی رشته های روزانه و شبانه (تنها تفاوتشون در هزینه ای که پرداخت می کنند) در اولویت انتخاب تون باشه بعد از اون رشته های دانشگاه آزاد و پس از اون دانشگاه پیام نور و غیر انتفاعی را در اولویت هاتون قرار بدید آیا باید همه ی ظرفیت دفترچه انتخاب رشته را پر کنم؟ هیچ اجباری در پر کردن کامل انتخاب رشته وجود نداره، اما بطور کلی با توجه به رتبه ی داوطلب، میگم که حدودا 20-30 تا انتخاب اولیتون رو خیلی خوش بینانه انتخاب کنه، حتی اگه احتمال قبولی توی اون رشته ها خیلی کم باشه. حدودا 15-20تا انتخاب آخر رو هم میگم بدبینانه بزنین، اینطوری که فرض کنین به احتمال یک صدم درصد، خیلی بدشانسی پیش بیاد توی انتخاب رشته(این احتمال اینقدر کمه که هیچوقت اتفاق نمیفته! پس جمله معروفمو میگم: الکی استرس نگیرین!). بقیه انتخاب رشته رو هم واقع بینانه انتخاب میکنین. حالا یک نفر میاد 20-30 تا واقع بینانه انتخاب میکنه، یک نفر 100تا انتخاب میکنه. پس هیچ اجباری توی تعداد انتخاب ها وجود نداره.

آیا برای انتخاب رشته نیاز به مشاور هست؟

بهترین انتخاب رشته اینه که خودتون انجامش بدید! اما این حرف من معنیش این نیست که از مشاور و راهنما استفاده نکنین. مشاور به شما کمک میکنه که ترتیب بندی رو درست انجام بدید، رشته ها رو بشناسین، بر اساس جو جامعه انتخاب رشته نکنین، همچنین کمک میکنه که آینده یک رشته رو بدونین چیه یا اینکه بر اساس جو جامعه پشت کنکور واینسین. یا خیلی موارد حاشیه ای دیگه که روی این مسیر تاثیر میذاره. اما مشاور این حق رو نداره که بر اساس تفکرات خودش کلا برگه رو از دست شما بگیره و با توجه به رتبه شما، اونو پر کنه. حواستون باشه پیش اینطور مشاوری نرید. مشاور باید بشینه حرف بزنه، دلیل بیاره برای انتخاب ها و علایق شما و خیلی صحبت های دیگه.

اولویت در انتخاب رشته در قبولی توی رشته ای که می خوام موثر هستش ؟

اولویت خیلی مهمه توی انتخاب رشته، اما هیچ ارزش اضافی روی انتخاب رشته نمیذاره. مثلا شما فکر نکنین اگه یه رشته رو انتخاب اول بزنین احتمال قبولیش بالا میره! پس اگه قرار باشه یه رشته رو قبول نشین فرقی نداره انتخاب اول باشه یا آخر! اما توی رشته هایی که قبول میشین یه فرقی هست که توضیح میدم. اول طرز کار سیستم قبولی رو وایسین توضیح بدم. سیستم میاد از انتخاب اول شما شروع میکنه به مقایسه، مثلا میگه انتخاب اول رو قبول میشین یا نه؟ اگه قبول نمیشین میره انتخاب دوم و به همین ترتیب. حالا اگه توی انتخاب 10م قبول شین، سیستم دیگه سراغ انتخاب یازدهم نمیره! یعنی انتخاب دهم به بعد سوخته حتی اگه بهترین رشته-دانشگاه ها باشه. پس وایسین مثال بزنم: شما فکر کنین من رشته مورد علاقم رو توی دانشگاه تهران رو قبول میشم، اما میام جلوتر از اون رو دانشگاه بوعلی همدان انتخاب میکنم! خب سیستم میاد روی بوعلی و من رو به عنوان قبول انتخاب میکنه، پس دیگه من رشته های بعدیش که میشه دانشگاه تهران و… رو قبول نمیشم. پس یکی از کارهای مهم مشاور همینه که تذکر بده این ترتیب بندی رو.

توجه: در مورد این قسمت خیلیا در مورد کارنامه سبز و تغییر رشته میپرسن، که اون هم وجود داره و مربوط میشه به انتخاب های بعد از رشته ای که قبول شدید. مثل مثال بالا که کارنامه سبز من میگه: تو برای دانشگاه تهران رشته فلان قبول میشدی! بعدش من باید بیفتم دنبال کارهای اداری تغییر رشته-دانشگاه که روندش طولانیه. پس بهتره همون اول کار رو بصورت درست انجام بدید که دچار این زحمت ها نشین.

رتبه در زیر گروه، سهمیه و کل چه فرقی می کنند و باید بر اساس کدوم شون انتخاب رشته را انجام داد؟

نگاه کنین هر رشته توی یه زیرگروه خاصی قرار داره، پس برای قبولی توی اون رشته باید رتبه اون زیرگروه رو در نظر بگیرین. خیلی از تجربیا میگن زیر گروه5 ما رتبه ش عالیه و زیر 1000 هستش، اما چرا پزشکی قبول نشدیم؟! خب طبیعیه چون پزشکی زیرگروه 1ه و باید رتبه زیرگروه 1 رو نگاه کنین.

خب وقتی زیرگروه رو نگاه میکنین 3تا عدد هست! یه دونه رتبه در سهمیه مناطق، یه دونه کشوری، یه دونه هم رتبه در سهمیه(اگر جزو سهمیه دارها باشین). خب حالا کدومش مهمه؟! اینجا بازم به رشته برمیگردیم، بعضی از رشته ها قبولیشون بر اساس مناطق و قطب هستش، پس برای اونا رتبه سهمیه مهمه. اما بعضی از رشته ها که تعدادشون کمه، بر اساس کشوری انتخاب میشن. پس اون رشته ها بر اساس رتبه کشوری مقایسه میشن. برای پیدا کردن این رشته ها، صفحات اول دفترچه انتخاب رشته، همشون رو به ترتیب نوشته که کدومشون منطقه ای هستن، کدوم قطب و کدوم کشوری؟!

یه میمونه رتبه کل در سهمیه و کشور. رتبه کل یه میانگینی از رتبه های زیرگروه شماست. که با توجه به درصدهای شما ممکنه به زیرگروه 1 نزدیک باشه یا زیرگروه های دیگه. بیشتر شبیه معدل هستش، مثلا یک نفر معدلش خوب باشه یعنی نمرات درساش اکثرا بالاس. اما اگه یه نفر معدل متوسط باشه ممکنه دروس اختصاصی رو بالا گرفته باشه و فرد باسوادی باشه.درسته؟ پس رتبه کل هم همینطوره، اگه یک نفر رتبه کل ش خوب باشه یعنی زیرگروه ها هم خیلی خوبه.، اگه رتبه ش متوسط باشه و پایینتر، معنیش این نیست که هیچی قبول نمیشه، شاید رتبه یکی از زیرگروه هاش خیلی خوب باشه و دانشگاه خوبی هم قبول شه.

فرق رشته های روزانه و نوبت دوم(شبانه)؟

فرق این دوتا فقط توی شهریه س. روزانه شهریه نداره و شبانه داره. هیچوقت فکر نکنین شبانه یعنی شب ها برید دانشگاه! یا اینکه کلاس هاتون جدا برگزار شه. همه روزانه ها و شبانه ها با هم همکلاسن و فرقشون همون شهریه س.

نوبت دوم رو هم با نیمسال دوم اشتباه نگیرین. نوبت دوم یعنی همون شبانه، نیمسال دوم یعنی کلاس هاش از بهمن ماه شروع میشه.

محرومیت بعد از انتخاب رشته؟

قبولی توی رشته روزانه باعث محرومیت شما از سال بعد میشه، پس حواستون باشه اگه روزانه انتخاب میکنین حتما حتما باید بهش علاقه داشته باشین، چون پشیمون شدن دیگه فایده نداره و محروم میشن(بازم میگم که درسته با یک سری کارهای اداری میشه محرومیت رو حذف کرد اما بهتر اینه که همون اول انتخاب هاتون درست باشه!). اما رشته های شبانه و آزاد و غیرانتفاعی و پیام نور هیچ محرومیتی نداره و شما میتونین برید دانشگاه و وقتی پشیمون شدید دوباره انصراف بدید و کنکور بدید! یا همزمان با تحصیل کنکور بدید، هیچ مشکلی ندارن.

فرق رشته های متمرکز و نیمه متمرکز چیست؟

رشته های نیمه متمرکز، رشته هایی هستند که گزینش آنها در مرحله اول به صورت چند برابر ظرفیت است، اما در مرحله بعد، پذیرفته شدگان نهایی از طریق مصاحبه یا آزمون عملی مشخص می شوند. در صورت تمایل، با رجوع به دفترچه راهنمای انتخاب رشته و مطالعه شرایط هر یک از رشته های نیمه متمرکز، رشته های نیمه متمرکز مورد نظر را انتخاب و در فرم انتخاب رشته درج کنید. در کل، منظور از رشته نیمه متمرکز این است که قبولی در این رشته ها به غیر از نمره علمی، به اقدام هایی مثل مصاحبه، معاینه، آزمون علمی یا امتحان تخصصی نیاز دارد.

اعلام نتایج رشته های نیمه متمرکز جدا از رشته های دیگر است، پس پیگیر اعلام نتایج آن باشید. اگر سهمیه رزمندگان یا شاهد دارید، در انتخاب رشته هایتان مواظب باشید، زیرا هر انتخابی برای شما میسر و مفید نیست. مثلا اگر در رشته ای بسیار کم طرفدار یا در شهری دورافتاده هم قبول شوید، دیگر حق استفاده از سهمیه خود را ندارید. اگر هر گونه مشکلی درخصوص نام و نام خانوادگی، نوع رشته و منطقه، سال تولد یا موارد این چنینی در کارنامه کنکورتان وجود داشت، باید به نماینده سازمان سنجش مراجعه کنید، زیرا بهترین منبع برای رفع این گونه اشکال های غیرعمدی، سازمان سنجش است.

ما چطور به شما کمک می کنیم ؟

همون اول باید با یک سری اصطلاحات که توی دفترچه هست آشنا بشین که بهتون میگیم، مثل روزانه و نوبت دوم(شبانه)، ورودی نیمسال اول و نیمسال دوم، متمرکز و نیمه متمرکز، رشته های خاص، رشته های مناطق محروم، رشته هایی که بر اساس استان، قطب و یا کشوری پذیرش میکنن و… . همه اینا رو خودتون میتونین از دفترچه هم بخونین، اما معمولا بازم برای بچه ها سوال پیش میاد.

کمک بعدی ما، یاد دادن انتخاب رشته س، میگیم که یک سری کارها رو انجام بدید و رشته-دانشگاه ها رو بر همون اساس(علاقه و مسافت و ارزش دانشگاه و رشته) که میگیم ترتیب بندی کنین. بعد از نوشتن انتخاب های شما، امکان داره بعضی انتخاب ها رو حذف کنیم یا یک سری دیگه رو با مشورت شما اضافه کنیم. اما حتما حتما ترتیب انتخاب ها رو تغییر میدیم، چون معمولا انتخاب هایی که شما انجام میدید با دانشگاه ها و سطح اونا آشنا نیستین و معمولا دانشگاه سطح پایین رو میندازین جلوتر از سطح بالا.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *