کنجکاوی را به فرزندان خود هدیه دهید!

یه مطالعه جدیدی توی مجله تحقیقاتی اطفال به چاپ رسیده که گفته اگر کودکان توی خانواده هایی بزرگ شن که وضعیت اجتماعی-اقتصادیشون نسبت به بقیه کمتر باشه، تحصیلات کمتری هم دارن. اینطوری بگیم که اگه وضع مالیتون بد بود یعنی آینده تحصیلی کودکتون در خطره. اما این یه جاش میلنگه، این همه آدم داریم که توی خانواده های کم بضاعت بزرگ شدن و موفق هم شدن. علت چیه؟ علت این موفقیت ها یه چیزه!

” کنجکاوی “

نرم و نازک- والدین باید بدانند- ماجاجویی-کنجکاوی

توی همون مطالعه نوشته شده که بدون در نظر گرفتن وضعیت مالی خانواده، کودکان کنجکاو توی آزمون های درسی و تحصیلی و امتحانات و… موفقیت بیشتری دارن. در سال 2006 و 2007 حدود 6200 کودک دوره ابتدایی مورد بررسی قرار گرفتن و نتیجه این شد که کودکانی که ” بسیار کنجکاو” بودن نمرات بهتری رو گرفتن. اینم تاکید کرده که جنسیت اصلا توی موفقیت ربطی نداره که قبلا هم این اثبات شده بود!
دکتر Prachi Shah از دانشگاه میشیگان گفته که والدین میتونن توی ایجاد حس کنجکاوی بچه هاشون، خیلی تاثیرگذار باشن. پس برای اینکه وضعیت مالیمون نتونه زیاد توی آینده بچمون دخالت داشته باشه، بیاین کودک هامون رو کنجکاو تربیت کنیم.
بطور خلاصه: برای پرورش و توسعه رفتارهای کودک هامون، کمتر از ” زور و اجبار” استفاده کنیم. با نظارت کامل میتونیم یک سری کارها رو بسپاریم به خودشون که تجربه شون کنن و حس کنجکاویشون بیشتر شه.حالا چطوری کمک کنیم به بچه هامون که کنجکاو بشن:
1- اجازه بدیم که هرچه میخوان سوال کنن. وقتی در سنین خردسالی هستن این سوال ها زیاد میشن، پس باید با آرامش بهشون پاسخ بدیم.
2- خودتون یک سری سوالات رو بپرسید از بچه هاتون که حس کنجکاوی شون برانگیخته شه. مثلا فلان دستگاه چطور کار میکنه، از باز و بسته شدن درب خونه که به لولا توجه کنه بگیرین تا هر نوع وسیله دیگه مثل اسباب بازی و…
3- بیش از اندازه، برنامه های از پیش تعیین شده که سطح سادگیشون مناسب سن بچه هاس رو انتخاب نکنیم. گاهی اوقات اگه کاری یه کم سخت باشه و یه کم چالش برانگیز باشه، میتونه به تکامل ذهنی بچه ها کمک کنه.
توجه:
با تمرین کنجکاوی و تلاش برای تقویت آن، کودک آمادگی بیشتری برای کسب تجربه های جدید را پیدا میکنه. علاوه بر این، کودکان کنجکاو سطوح پایین تری از استرس و فشار عصبی رو تجربه میکنن.

مشاوران سایت نرم و نازک در کنار شما هستن که به بهترین نتیجه برسید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *